Bizi Arayın ~ : 0262 434 43 12 – 0541 434 43 12
Adres: Hisareyn Mah. Fatih Cad. No:187
Gölcük/Kocaeli Haritada Gör
Facebook
Gölcük

Tatilin Doğru Adresi

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Samanlı Dağ’ı eteğindeki yeşilin ve mavinin buluşma noktası olarak bilinen Gölcük, günübirlik ve hafta sonları şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası.

İstanbul ve Ankara’ya yakın olmasının yanında yöresel yemekleri, mistik havası ile keşfedilmesi gereken bir yer.

Ayrıca birçok camii, çeşme ve tarihi evlere de sahip olan Gölcük, geçmişe ait izleri taşımakta ve yaşatmaktadır.

Kültür mozaiği Gölcük

Eski Yunanlılar ve Romalılara kadar uzanan tarihi ile garnizon şehri olarak bilinen Gölcük tam bir kültür mozaiği oluşturuyor.

Osmanlı Döneminden genel olarak Karadeniz Bölgesi insanlarının ( Gürcü, Laz, Mohti, Çerkez, Abaza ) ağırlıklı olduğu ve son 10 yıl içinde de önemli ölçüde göç alan bölgede birbirinden renkli gelenekler yaşatılmakta. Ve bunun doğal sonucu olarak da Yöresel Yemek Kültüründe ve yaşam tarzında birçok bölgenin etkisi görülmektedir.

Ne Yenir? – Gölcük’ün Meşhur Yemekleri
Yöredeki kültürel çeşitlilik yemeklere de yansımıştır. Genel olarak Sebze ve meyve ağırlıklı besinler tüketilir. Kiraz, vişne, elma ve şeftali çiftçiliği oldukça yaygındır. Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı bölgenin en ünlü meyvelerindendir. Gölcük’e gelmişken tatmanız gereken lezzetler ise şöyle:

  • Lapera ile dövülmüş karalahana yemeği
  • Mısır ekmeği
  • Saçta fındık kavurması
  • Turşu Kavurması
  • Turşu çeşitleri
  • Tandır ekmeği
  • Ev baklavası öncelikli olarak tüm tatlı çeşitleri

Aradığınız Her Şeyi Gölcük’te Bulacaksınız

Gölcük’te geçirdiğiniz süre zarfında tarihi ve kültürel geziler ile spor yapma imkanına erişecek; yeni yerler keşfedeceksiniz. Doğal manzaraların bol bol fotoğrafını çekecek; hafta sonu kaçamaklarınızdan beklediğiniz her şeyi Gölcük’te bulabileceksiniz.

Bu eşsiz coğrafyada Değirmendere bölgesine ait fındık bahçeleri mevcut iken, İhsaniye’de Sting ve Golden cinsi elma, Halıdere’de Osmanlı Dönemi’nden günümüze gelen fasulye, Siretiye Köyü’nde doğal Avidere içme suyu bulunmaktadır. Ayrıca otelimize sadece 1,5 kilometre uzaklıkta olan Yazlık Bölgesinde de Roma-Bizans döneminden kalma bir Ilıca hizmet vermektedir.

Bu keşiflere ek olarak Saraylı’daki Çınarlık Meydanı, Değirmendere Beldesi Örcün Köyü’ndeki Sultanbaba Türbesi ile manevi hissiyatınızı güçlendirirken koruma altına alınan eski Türk evleri ile tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Halıdere Beldesi’nde Roma Bizans dönemine ait mezar kalıntılarını ziyaret edebilir; bu mistik havayı soluyabilirsiniz.

Gölbaşı Restaurant, Nüzhetiye köyünde Alabalık tesisleri ve şelalesi keyifli zamanlar geçirip tadına doyamayacağınız lezzetleri size sunacak.

“Yazlık” Beldesine bağlı Kadırga Mesire alanı, Kavaklı-Değirmendere-Halıdere-Ulaşlı Sahil Şeridi ve Sosyal Tesisleri ise etkinlikler açısından son derece önemli yerlerdir. Gölcük’te dolu dolu bir tatil geçirmenize imkan sağlamaktadır.

 

Ayın Tatil Fırsatı